Lääne-Eesti on loodusfotograafide paradiis*

Foto: Martin Vesberg

UNESCO biosfääri ala ja liigirohked looduspargid. Kuulus Pärnu rand ja romantiline Haapsalu promenaad. Põlised kalurikülad ja väärika ajalooga tuletornid Hiiumaal. Lääne-Eesti mereäärne piirkond pakub külastamiseks rohkelt põhjuseid. Teeme juttu kahe Lääne-Eestist pärit loodusfotograafiga, et uurida, mis aga teeb Lääne-Eesti looduspiltnike jaoks eriliseks.

Inspiratsioon kodu lähedal

Martin Vesberg on sünnilt saarlane, keda inspireeris kaamerat haarama kodulähedane loodus. ’’Siinne meri ja adru lõhn, roostikud ja paesed mullad teevad Lääne-Eestist minu lemmikpaiga,’’ räägib Vesberg. Peamiselt pildistab ta linde ja loomi ning nendib, et karvastest ja sulelistest siin kandis puudust ei ole. ’’Ent ka taimehuvilistel ei ole siin igav. Paesed pinnad on loonud võimaluse unikaalsete koosluste tekkeks ning kindlasti tasub siia nautima tulla orhideede metsikut ilu.’’

Priidu Saart, kes on samuti Saaremaal sündinud, on fotograafia suuna võtnud pigem maastiku- ja droonifotode poole. ’’Kivised ja liivased rannajooned, poolsaared, laiud, madalikud – kõik need loovad droonilt vaadates väga maalilisi mustreid. Ent ühed minu lemmikud pildistamispaigad on ka Lääne-Eesti rabad, mida Läänemaalt ja Pärnumaalt leiab omajagu – Marimetsa, Tolkuse ning Riisa rabad,’’ toob Saart välja.

Parim koht lindude rände jälgimiseks

Mõlemad fotograafid nendivad, et Lääne-Eesti on ideaalne paik linnuhuvilistele. Saart sõnab, et omaette vaatemäng on kindlasti kevadine lindude rände aeg. ’’See on kõige paremini jälgitav Matsalu rahvuspargis kuid ka saartel. Hiiumaal on selleks ideaalne koht Orjaku piirkond. Suured rändlindude parved on ühtaegu võimas vaatemäng, kuid silmade sulgedes ka imeline nauding kõrvadele,’’ räägib Saart. Ka Vesberg hindab siinset lindude liigirohkust: ’’Sügavamates vetes kohtab siin arktilisi veelinde, nagu näiteks aulid, kirjuhahad, kaurid. Madalamates rannikusoppides liiguvad aga kahlajad ning toituvad pardid. Lääne-Eesti tunnusliigiks võib vast aga lugeda sookurge – on tema alles graatsiline lind!’’

National Geographic
National Geographicu põnevad erinumbrid
Ajakiri ilmub kuus korda aastas.

Oluline on aeg

Saart tõdeb, et ükski looduslik paik ei ole kunagi täpselt samasugune kui eelmisel korral. ’’Eri aastaajad ja valgusolud loovad ka juba käidud fotoradadel iga kord üha uusi pildivõimalusi,’’ sõnab ta. Ka Vesberg tõdeb sama ning sõnab, et mitte alati ei ole asukoht see, mis teeb ühe paiga kauniks. ’’Ent siiski julgen soovitada näiteks Viidumäe vaatetorni, kust on imekena päikesetõuse- ja loojanguid nautida,’’ märgib ta. Lisaks toob piltnik välja Soomaa rahvuspargi Pärnu madalikul, mille viies aastaaeg on maailmas täiesti iselaadne nähtus.

Rännusoovitusi

’’Kui sind vaevab mure, siis tule võta sõõm mereõhku ning alles siis mõtle edasi,’’ annab Vesberg soovitusi. ’’Siinse piirkonna võlu ei ole aga võimalik avastada paari päevaga. Varuge aega ning avastamise vahepeal sööge üks suitsulest mõnes kodukohvikus,’’ märgib ta. Ka Saart leiab, et Eestimaal ringi liikudes tasuks osta kohalikku toidukraami otse väiketootjatelt, aidates nii elavdada elu maapiirkondades. ’’Saaremaale tulles soovitan peatuse teha Liival ja pätsi ahjusooja Muhu leiba kaasa haarata. Noarootsi kanti sattudes, tasuks aga sisse põigata Dirhami kalakohvikusse’’ sõnab ta ning lisab: „Üldiselt on aga minu soovitus ammutada loodusest just rahu ja vaikust, mida Lääne-Eestil ohtralt pakkuda on.“

* Tegemist on sisuturundusega

Allikas: MTÜ Lääne-Eesti Turism

Rohkem infot Lääne-Eesti reisisihtkohtadest leiab veebilehelt www.westestonia.com

Foto: Martin Vesberg
Foto: Martin Vesberg
Foto: Martin Vesberg
Foto: Martin Vesberg
Foto: Priidu Saart
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Erkki Peetsalu
Erkki PeetsaluPeatoimetajaTel: 501 8100
Margit Raias
Margit RaiasToimetaja-korrektorTel: 504 1108
Sven Puusepp
Sven PuuseppGraafiline disainerTel: 512 3163
Markus Savi
Markus SaviReklaamimüügi projektijuhtTel: 58 807 706