Erkki Peetsalu: Nemad on Meie

25. märts 2018, 15:08

Olgu naabrite trehvamine külapoe juures, korteriühistu koosolek, lapsevanemate kogunemine koolis või ametiühingu kohtumine töökohal, igal pool kostab vastandumine: „Meie ajame õiget asja, Nemad mitte!“

Nii kaugele kui silm ulatub geograafiliselt või tagasivaatena ajalukku, võime näha, et meid ümbritseb vastandumisel põhinev maailm: Meie versus Nemad. Eestil on sellega oma kogemus, sest konflikte on siinmail õhutatud nii rahvuste pinnalt kui ka sotsiaalsete kihistuste järgi, viimasel ajal käib tülinorimine isegi sugude alusel. Suuremad manöövrid kodusel poliitmaastikul, ent ka maailma mastaabis lähtuvad samuti kiilu löömisest erinevate ühiskonnagruppide mõtteviiside, uskumuste, sugude, rasside vahele.

Selles ajakirjanumbris vaatleme me rassi mõistet kui kunstlikku kontseptsiooni, millel pole geneetilist ega teaduslikku alust, kuid mida kasutatakse endiselt inimeste eristamiseks ja lahterdamiseks. Maailma konfliktikoldeid uurides võib siiski leida ka positiivset. Mõnedki grupikonfliktides katki lõigatud kogukonnad nõeluvad end uuesti kokku, saades niidi nõela taha inimpsüühikat uurivatelt teadlastelt. Punase niidina läbib neid lahendusi konflikti osaliste innustamine koostööle. Teadlased loodavad oma uuringute ja praktiliste eksperimentidega leida tõelise teadusliku lähenemise inimese rühmakesksusele, et aidata meil ühiselt jõuda sõbralikuma ja õiglasema maailmani.

Eestil on pakkuda maailmale oma koostöölahendus: sajandeid tuttav talgutraditsioon ehk vabatahtlik panustamine kogukonna ja kodukandi heaks ühisel talgupäeval. Maikuu esimesel laupäeval peetav igakevadine Teeme Ära talgupäev on just selline õhinapõhine õlg õla kõrval tegutsemine, mis on teinud kümnetele tuhandetele eestimaalastele, hoolimata soost, rahvusest või nahavärvist, tuttavaks talgutel käimise traditsiooni. 2008. aastal Eestist alguse saanud Teeme Ära liikumine on jõudnud juba enam kui sajasse riiki ning sel sügisel toimub ka üleilmne maailmakoristuspäev.

Levitagem oma talgupisikut nii lähedal kui ka kaugemal, sest sellel on tõepoolest võlujõud! Tegusa talgupäeva käigus saavad ühiselt nagu möödaminnes tehtud vajalikud tööd ja räägitud vajalikud jutud. Saab süüa, saab sauna ning pärast tunnevad kõik end ühise suure perena. Ja sellel polegi enam tähtsust, kuidas piir Meie ja Nende vahel varem jooksis – piirid hajuvad. Nemad on Meie.

Vaata kõiki uudiseid

Toetajad:

Telli ajakiri

Telli National Geographic
National Geographic on maailma suurim populaarteaduslik ajakiri.
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.
Hind: e-arve püsimaksega 6,95 €, aastaks 79 €
Telli Ajakiri