National Geographic Eesti veebruar, 2/2019

26. jaanuar 2019, 15:26

National Geographic Eesti 2019. aasta veebruarikuu numbri kokkuvõte

TOIMETAJA VEERG: Tehnoloogia head ja vead.

TRÜKIPROOV: Pilvevõlur – Hollandi kunstnik Berndnaut Smilde loob veepihustite ja suitsumasinate abil aurupilvi ning laseb neid pildistada.

ALGUSPUNKT: Kuidas ketšup tõstis toiduohutust – Kui sul ei hakanud paha ketšupi bakteritest, võis hakata säilitusainetest, kuni Henry J. Heinz ketšupi puhtaks tegi.

ALGUSPUNKT: Maasikate sugu; Loomapiimast lähemalt; Limakud polegi nii lihtsad; Imporditud majandusvõimsus; Põrnikas ja tema tööriist. Steve Ramirez – neuroteadlane, kes tekitab mälestusi, ja surub neid alla.

AVASTA: Kolmekordne oht; Presidendi mesinik; Napilt pääsenud kaadrid; Ürginstinkt – Täispuhutud seksapiil? Jah, otseses mõttes.

SINU VÕTE: Alvis Lazarus.

TORMIJOOKS VALGELE KULLALE: Nõudlus võimsate akude järele aina kasvab ja Boliivia loodab oma hiigelsuurelt soolakult liitiumi kaevandades ratsa rikkaks saada. Kas see ka paljudele boliivlastele kasu toob, pole selge.

SILICON VALLEY MITU PALET: Silicon Valley on endiselt võimaluste maa, aga tema edu nõuab inimestelt lõivu. Uued lööksõnad on vastutustunne ja empaatia.

ÜLIM OHVERDUS: Üle 500 aasta tagasi nüüdse Peruu aladel elanud tšimud ohverdasid šokeerivates rituaalides 269 poissi ja tüdrukut. Miks? See on mõistatus.

IRAANI NOMAADIDE HÄÄBUMINE: Tänapäevane elu peibutab uut põlvkonda linnadesse. Vähesed allesjäänud mõtisklevad: mis elu see on?

VISA MÄSSUVAIMU RITUAALID: Ameerika karnevalidel ja muudel maskeraadipidustustel austatakse müütilisteks olevusteks ja vallatuteks kuraditeks kehastudes oma kultuuride, Aafrika, Põlis-Ameerika ja Euroopa juuri ning pilgatakse kunagisi rõhujaid.

TOIMETAJA VEERG: Ülim ohverdus, progressi nimel.

Vaata kõiki uudiseid

Toetajad:

Telli ajakiri

Telli National Geographic
National Geographic on maailma suurim populaarteaduslik ajakiri.
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.
Hind: e-arve püsimaksega 6,95 €, aastaks 79 €
Telli Ajakiri