Susan Goldberg: Erakordne ülesanne

8 kuud ja 23 päeva pärast näosiirdamist. Võtnud kindlalt nõuks aidata Katiel elada võimalikult tavalist ja väärtuslikku elu, on tema vanemad Robb ja Alesia enda elu enam kui neljaks aastaks ootele jätnud. Väsimusest välja tegemata, toeks usk Jumalasse, saadavad nad oma tütart lugematutel arstide juures käimistel ja raviprotseduuridel. Nad otsivad juba võimalusi Katie nägemise parandamiseks, muu hulgas võib-olla silma siirdamiseks. Lähitulevikus kavatsevad nad jääda elama Clevelandi kliiniku ja Katie arstide lähedale.  Foto: MAGGIE STEBER, NG

Adrea Schneideri süda läks ühele 60-ndates eluaastates sotsiaaltöötajale. Tema maks läks 66-aastasele mehele. Parema kopsu sai 51-aastane naine, vasaku 62-aastane naine. Tema neerud ja silmade sarvkestad loovutati siirdamiseks. Tema emakat kasutati viljatuse uuringuteks. Tema nägu läks Katie Stubblefieldile. Meie lugu räägib sellest näost – kingitusest noorelt naiselt, kes suri, veel nooremale naisele, kes vajas uut võimalust elada.

See on lugu läbimurdelisest teadusest ning arstidest, õdedest ja kirurgidest, kes saatsid korda meditsiinilise ime. See on lugu meie keha osast, mis meid ehk kõige rohkem üksteisest eristab, ja inimese identiteedi olemusest.

Lugu algab kahe tragöödiaga. Esimene oli Katie tragöödia: impulsiivne teismeea hetk, mis muutis alatiseks tema ja ta perekonna elu. Enesetapukatse püssiga. Püssilask, mis jättis ta ilma ninast, suust, lõuast, näo eesmisest osast, suurest osast laubast ja enamikust silmanägemisest.

Teine, umbes kolm aastat hilisem tragöödia oli Sandra Benningtoni oma: tema 31-aastane tütretütar Adrea suri uimasti üledoosi. Adrea oli registreerinud end elundidoonoriks, aga Sandra oli see, kes astus selle erakordse sammu, et loovutas Katiele oma tütretütre näo.

„Adreal ei läinud nägu nagunii enam tarvis,“ ütles Sandra. „Kui me läheme taevasse, saame uue keha ... See oli raske, aga ma mõtlesin, et jumal hoidku, sellel noorel tüdrukul on nägu vaja. Kui imeline see oleks. Mulle lihtsalt tundus, et nii pidigi minema.“

National Geographic valmistas Katie näosiirdamise lugu ette üle kahe aasta, jäädvustades seda sellise üksikasjalikkusega, millist pole varem nähtud. Ohio Clevelandi kliink, kus Katie siirdamine tehti, ja mis veelgi tähtsam, Katie ja tema vanemad Alesia ja Robb Stubblefield ning Sandra Bennington lubasid meid kogu protsessile enneolematult lähedale. Nad usaldasid meid viima kümneid miljoneid lugejaid täpse ja tundliku kirjelduse kaudu teekonnale, mis tegi Katiest maailmas 40. inimese ja 21-aastasena kõige noorema ameeriklase, kellele on siiratud nägu.

National Geographic
National Geographicu põnevad erinumbrid
Ajakiri ilmub kuus korda aastas.

Katie ja tema pere lubasid meid nii intiimselt lähedale, muu hulgas andsid loa arste põhjalikult küsitleda, sest nad tahavad, et ühest katastroofist kasvaks välja midagi head. „Ma tahtsin, et inimesed teaksid, milline imestusväärne operatsioon see on ja kui ilus on elu,“ ütles Katie. „Eelkõige tahan ma inimesi aidata.“

Meie ajakirjanik Joanna Connors ning fotograafid Maggie Steber ja Lynn Johnson veetsid kolme peale kokku Katie, tema vanemate ja arstidega sadu tunde. Nad viibisid näo siirdamisele eelnenud lõikuste juures. Nad nägid Katiet valust nutmas ning jäädvustasid Alesia ja Robbi lakkamatuid püüdeid Katiele leevendust tuua. Nad käisid koos Katiega arstide juures ja külastasid perekonda nende ajutises kodus Ronald McDonald House’is. Nad vaatasid operatsioonitubades pealt Katie 31-tunnist siirdamislõikust. Ja olid juures, kui Katie perekond nägi esimest korda tema uut nägu.

„Katie ja tema perega kokku puutudes olin algusest peale täiesti rabatud tema vanemate kindlameelsest otsusest, et Katie saab uue näo, et ta saab endale elu,“ ütles Steber. „Ja ma hakkasin neid pidama võitlejateks, oma tütre eest võitlejateks.“

Susan Goldberg, National Geographic peatoimetaja

Selle loo fotosid võib mõnel teist olla väga raske vaadata. Eriti raske on vaadata fotosid Katiest enne näosiirdamist. Aga me jutustame selle loo, sest see on tähtis.

 

 

 

Siia kulub hädasti ära üks hoiatus. Selle loo fotosid võib mõnel teist olla väga raske vaadata. Eriti raske on vaadata fotosid Katiest enne näosiirdamist. Fotod siirdamisoperatsioonist endast võivad mõnda lugejat šokeerida. Aga me jutustame selle loo, sest see on tähtis.

Katie näosiirdamine sai teoks tänu USA kaitseministeeriumilt saadud rahastusele. Ravikindlustusfirmad näosiirdamiste eest ei maksa, sest neid peetakse katseliseks. Kaitseministeerium rahastas Relvajõudude Taastava Meditsiini Instituudi kaudu seda operatsiooni ja rahastab mitmesuguseid muid operatsioone sellepärast, et tahab parandada lahingus viga saanud sõjaväelaste ravi.

Sõjavigastused ja sõjaga kaasnevad haigused on andnud tõuke lugematuteks meditsiinisaavutusteks. Nagu Connors oma loos märgib: „Püssilasust rängalt vigastatud näoga 21-aastane Katie oli lähim haavatud sõdurite asemik, keda Pentagonil võib-olla üldse kunagi õnnestub leida.“

See lugu on tähtis ka sellepärast, et toob esile arstide teadussaavutusi. Suur osa tööst, tänu millele Katie suudab nüüd jälle rääkida, süüa ja läbi nina hingata, sai alguse 1995. aastal Clevelandi kliinikus kirurgi ja teadlase Maria Siemionowi laboris. Paljude meedikute muigamisest hoolimata tegi Siemionow alusuuringuid, sooritas 2003. aastal rottide peal esimesed näosiirdamised ja siirdas 2008. aastal USA-s esimesena näo inimesele.

Nagu loost näha, on Katie teekond olnud tähelepanuväärne ja vaevarikas. See pole veel läbi: tal seisab ees uusi lõikusi. Ta peab eluaeg võtma tugevaid ravimeid. Aga ta saab tulevikus minna avalikkuse ette ning anda edasi üht tähtsat, raskesti kätte tulnud õppetundi noortele, kes tunnevad, et ei suuda enam edasi elada. „Mis elus ka ei juhtuks, sa saad sellest üle,“ ütleb Katie. „Elu on ilus kingitus.“

Sandra Benningtonile ja Adrea Schneiderile on Katiel see liigutav sõnum: „Aitäh, et olete olnud nii armastavad, helded ja hoolivad. Te andsite mulle elu tagasi. Ma jään teid alati armastama ja selle kauni kingituse eest tänulikuks.“

Aitäh, et loed National Geographicut.

Susan Goldberg

National Geographic, peatoimetaja

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Erkki Peetsalu
Erkki PeetsaluPeatoimetajaTel: 501 8100
Margit Raias
Margit RaiasToimetaja-korrektorTel: 504 1108
Sven Puusepp
Sven PuuseppGraafiline disainerTel: 512 3163
Markus Savi
Markus SaviReklaamimüügi projektijuhtTel: 58 807 706