Kiskjate naasmine Yellowstone'i

24. jaanuar 2017, 11:06
Tabamatu loomana tuntud puumad vahetavad elupaika vastavalt sellele, kuidas liiguvad saakloomad, põhiliselt hirved. Talviti eelistavad nad Yellowstone’i põhjaserva õhukest lund.
Saaki varitseva puuma püüdis pildile hirvesarvede taha kivile paigutatud rajakaamera.

Nii puumad, hundid kui ka karud on Yellowstone’i rahvuspargis taas heal järjel. Sellest võidab kogu ökosüsteem.

20. sajandi hakul hävitati Yellowstone’i rahvuspargist nii puumad kui ka hundid (ja hundid hävitati peaaegu viimseni kogu USA põhiterritooriumilt). Nüüd on mõlemad tagasi: puumad tulid ise, hundid taasasustati Kanadast USA rahvusparkide teenistuse ning kalandus- ja jahindusameti koostöös.

Grislide jõukatsumine Yellowstone'i rahvuspargis Firehole'i jõe ääres.

Grislid ei kadunud kunagi täielikult, aga 1970. ja 1980. aastatel oli aeg, mil neid ela Suur-Yellowstone’i ökosüsteemis kõigest 140 ringis ning asurkond näis olevat hukule määratud, ütleb grislide taastamist koordineeriv Chris Servheen kalandus- ja jahindusametist. Praegu elab Suur-Yellowstone’is 700–1000 grislit, kaasa arvatud need kaks mürakat, kes pildil Firehole’i jõe ääres madistavad.

Täispikkuses loo leiate National Geographic Eesti veebruarinumbrist.

Talviti on piisonite ja punahirvede elualad Suur-Yellowstone’is ühised – need asuvad Wyomingis Jacksoni lähedal riiklikul punahirvekaitsealal. Mõlemad liigid kannavad edasi veistele ohtlikku brutselloosi. Kuid kui punahirv on hinnatud jahiloom, siis Yellowstone’i piisoneid
on Montanas tuhandete kaupa tapetud, sest mõned peavad neid nuhtluseks ja ohuks.

Vaata kõiki uudiseid

Toetajad:

Telli ajakiri

Telli National Geographic
National Geographic on maailma suurim populaarteaduslik ajakiri.
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.
Hind: e-arve püsimaksega 6,95 €, aastaks 79 €
Telli Ajakiri